Зарплата в конверті – вигода чи небезпека?

50092

Зарплата в конверті – вигода чи небезпека?

Питання нелегальної зайнятості, отримання зарплати «у конвертах», заборгованості з виплати заробітної плати, на жаль, все ще залишаються актуальними для Закарпаття.

Багато підприємств (особливо це стосується малого бізнесу) платять своїм працівникам дві заробітні плати: офіційну і неофіційну («у конверті»). Це вигідно роботодавцю, і працівник, ніби, не ображається, оскільки йому надається можливість заощадити на податку з доходів фізичних осіб. Тільки ось ні керівники підприємств, ні їх працівники не замислюються про ті наслідки, які можуть виникнути…

Небезпека тіньової зарплати, як і тіньової зайнятості, полягає не стільки у тому, що бюджет недоотримає кошти, не сплачуються відрахування до Пенсійного фонду, скільки в тому, що люди не матимуть змоги отримати пенсію, яка відповідає рівню їхньої реальної зарплати.

Отримання заробітної плати в «конверті» – це, перш за все, удар по пенсійних накопиченнях громадян, а відсутність запису в трудовій книжці зовсім позбавляє працівників пенсійного стажу. Адже нарахування страхових внесків на обов’язкове пенсійне страхування проводиться роботодавцем тільки виходячи з офіційної суми заробітної плати. Крім того, у разі витрат на придбання (будівництво) житла, навчання або лікування громадяни, що отримують зарплату «в конверті», не зможуть отримати кредити, або отримають зовсім інші суми, набагато скромніші.

У випадку звільнення по скороченню штатів або ж при виникненні проблеми зі здоров’ям, працівник не отримає компенсаційних виплат і оплати лікарняного листа. Вірніше, вони проводитимуться тільки з розрахунку офіційної фактичної зарплати.

Таким чином, влаштовуючись на роботу, людина повинна чітко усвідомлювати, що якщо зарплату виплачують «в конверті», це означає, що роботодавець, швидше за все, не укладе трудовий договір і вас можуть звільнити у будь-який момент, без допомоги.

У більшості випадків рішення про виплату зарплати «в конверті» приймає сам роботодавець. Але все частіше при прийомі на роботу нових співробітників їм самим пропонують визначити, яку зарплату платити – нижчу «білу» або вищу «сіру». І в абсолютній більшості випадків працівники вибирають друге. Причому якщо роботодавці не зацікавлені виводити зарплати з тіні унаслідок значного податкового навантаження на фонд заробітної плати, то для працівників відсутні вигоди унаслідок зменшення доходів. Значно втрачають у виплатах унаслідок отримання зарплат в конвертах майбутні мами, оскільки розмір допомоги з вагітності і пологів безпосередньо залежить від офіційної зарплати.

Проте, що краще – мати гроші зараз, чи думати про майбутнє через років 30… яке, до речі, може й не наступити….

– Я волію отримувати більше зараз, забезпечувати дружину і сина, ніж думати про туманне майбутнє, – каже Роман, працівник одного з приватних підприємств міста. – До речі, про пенсію…  Візьміть будь-яку банківську довгострокову депозитну програму і відкладайте собі на старість 400 гривень. Не важко порахувати, що, не враховуючи інфляцію, ви будете мати через 25-30 років на рахунку достатню суму, яка тільки за відсотками буде давати вам суму більшу, ніж державна пенсія – в два рази.

Гадаю, у всьому винні, у першу чергу, неправильні закони, які самі спонукають підприємців, та й самих підлеглих іти на тонізацію прибутків. Не було б такого шаленого податкового тиску, ніхто б не вдавався до подібних хитрощів.

Основна проблема полягає в тому, що навантаження на офіційну зарплату залишається достатньо великим. Саме тому роботодавці при можливості шукають способи уходу від сплати обов’язкових платежів з зарплатного фонду. До речі, згідно з останніми підрахунками уряду, 6 мільйонів українців з 20 млн. всіх, хто працює, отримують зарплату в конвертах.

Зрозуміло, що часто нелегальна зайнятість і нелегальна зарплата є зручними засобами «виживання» в нашій країні не тільки для роботодавця, а і для самих працівників. У кожного свої причини: для підприємців – податки, для працівників, приміром, можливість оформити субсидію на житлово-комунальні послуги, більша заробітна плата тощо. Неприємно те, що у неофіційних розмовах розумієш: і роботодавці, і перевіряючи, і самі працівники все дуже добре один про одного знають і розуміють. Працівники бояться втратити робоче місце. Роботодавці цим користуються. Незрозуміло тільки, за що і для кого ми боремося? Може, ніякої проблеми не існує? У будь-якому разі, кожен, хто погоджується працювати на нелегальних умовах, зрештою може поскаржитися, в першу чергу, на самого себе.

Марина Алдон.

Залишити коментар