Олександр Сейпі: «У зоні АТО перебувають четверо хустян»

хлопці служать

Олександр Сейпі: «У зоні АТО перебувають четверо хустян»

В умовах війни з російським агресором на Сході України сьогодні одне з найгостріших питань – це забезпечення наших військових продуктами та спорядженням, рівень їхньої підготовки до умов бойових дій. Наразі бійці новоствореного батальйону проходять навчання на Ужгородському полігоні. Чи є між ними мешканці Хустщини, як проходить призов до лав Збройних сил у нашому краї, як готують солдатів до участі в антитерористичній операції? Про це та інше ми попросили розповісти військового комісара Хустського об’єднаного міського військового комісаріату Олександра Сейпі.

-Олександре Балінтовичу, колись неподалік Хуста, у Криві працював полігон, де проводились навчання, можна було навчитися стріляти. Що з ним зараз?

-Він є діючим і сьогодні, там планово проходять стрільби (підпорядковується Виноградову). Звичайно, в умовах мирного часу заняття проводились не так часто, але полігон був дієздатним і раніше.

-А чи проводиться призов юнаків до армії?

-Минулорічний осінній призов на строкову службу мав бути останнім. Однак, через непросту ситуацію в державі, цього року юнаків знову призивають до армії. 17-го березні Указом Президента в Україні була оголошена часткова мобілізація. 17 квітня 2014 року Верховна Рада України підтримала Постанову “Про додаткові заходи щодо зміцнення обороноздатності України у зв’язку з агресією Російської Федерації”.

Постанова містить рекомендації від Верховної Ради відновити призов до рядів Збройних Сил України, а Міністерству оборони України – розгорнути навчально-тренувальні табори для добровольців, яких слід залучати до служби у військовому резерві та загонах територіальної оборони. Для посилення військової підготовки та патріотичного виховання рекомендується розширити вивчення курсу “Захист Вітчизни”, відновити діяльність військових кафедр при вищих навчальних закладах. На жаль, сьогодні Збройні Сили України після багатьох років недостатньої уваги з боку держави перебувають у досить незручному стані. Потрібно вживати заходів із реформування, модернізувати як військову техніку, так і навички особового складу. Проте наразі захищати мир і спокій держави призиваються переважно ті, хто має досвід служби в армії.

-Чи є такі, хто категорично відмовився від служби?

-Так. Маємо двох мешканців Хустщини, які не з’явились до військкомату. Їхні справи передано до правоохоронних органів.

-Чи воює хтось із Хуста та району в зоні АТО?

-Наразі там перебувають 4 краян.

-Чи є жертви серед наших земляків?

-Слава Богу, серед загиблих хустян немає.

-Цими днями Інтернет облетів ролик із одним з військовополонених. Молодий чоловік у кадрі сказав, що він із Хуста. Проте згодом на багатьох сайтах з’явилося спростування, буцімто, бранець терористів – із Ужгорода. Що вам відомо про цей випадок?

-Хлопець у кадрі справді не є хустянином, він дійсно з обласного центру. Відомо, що на сьогодні терористи звільнили трьох полонених з Ужгорода.

-Який середній вік військових, що воюють на Сході?

-90 відсотків – від 20 до 40 років. Сержанти – до 50, молодші офіцери – до 55, а старші офіцери – до 60 років.

-Скільки хустян проходять навчання на полігоні в Оріховцях?

 -З міста над Тисою і району – всього 70 осіб. Загалом там тренуються близько двохсот бійців. Під час навчань солдати опановують воєнне ремесло, отримують навички, необхідні для несення військової служби.

-Чи всі, після отримання повістки, одразу з’являються до військомату?

-На жаль, у нас чимало заробітчан, які часом знаходяться за межами області, а то й держави. Тому закликаю всіх, хто приїхав із сезонних робіт, прийти до військкомату для уточнення даних за адресою: м.Хуст, вул. Дружби, 11-А, кабінети 215, 206.

-Спасибі за розмову. Бажаю нам всім миру, а керівництву – відновити спокій в державі.

Розмовляла Марина Штефуца

СПРАВЖНІЙ ТАНЕЦЬ – ЯК УСЕ ЖИТТЯ

рондо

СПРАВЖНІЙ ТАНЕЦЬ – ЯК УСЕ ЖИТТЯ

( традиційний звітний концерт клубу спортивного танцю «Рондо»)

 

       15 червня в Хустський районний будинок культури знову на свій звітний, уже 15-й, концерт гостинно запросили учасники клубу спортивного танцю «Рондо», ЯКИЙ ЦЬОГОРІЧ ПРОЙШОВ ПІД ГАСЛОМ «По хвилях моєї пам’яті» і був присвячений 55-річчю від дня народження та 20-річниці творчої діяльності президента клубу Віталія Сініченка.

        Злети і падіння, цікаві знахідки і нелегкі втрати, помилки та шалений успіх… Велика кількість фестивалів і концертів, понад 2000 чудових вихованців, 200 власних постановок, 53 танці – ось неповний перелік здобутків на творчому шляху ювіляра. На концерті були представлені роботи, які вже завоювали популярність і стали улюбленими для багатьох глядачів. Вражали і нові  його постановки. А як старалися вихованці! Зачаровували своєю майстерністю всі – від маленьких зірочок танц-поло, що вперше побували на сцені, до учасників старшої групи і танцівниць «Хоббі-класу». Також приємно відзначити неабиякий ріст в учасників клубу спортивного танцю «Рондо» с.Рокосова.

        На концерті було й багато нагород: дипломи та медалі І, ІІ, ІІІ ступенів, Малі та Великі кубки. А головну відзнаку – Перехідний кубок- отримав Валерій Кіш.

        Багато найприємніших вражень залишилося як в учасників, так і в глядачів, які , незважаючи на довготривалість концерту, не хотіли покидати вщент переповнений зал. Неймовірний успіх президента клубу Віталія Сініченка, який разом з учасниками ще раз довів, що хоч життя і не складається з одних танців, проте справжній танець – як усе життя!

Мар’яна Ком’яті,

постійна ведуча звітного концерту

клубу спортивного танцю «Рондо» 

КАЛЕНДАР ПІДПРИЄМЦЯ

business_registration_5

КАЛЕНДАР ПІДПРИЄМЦЯ

 

1 липня, вівторок

Останній день сплати

-єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування гірничими підприємствами за травень

15 липня, вівторок

Останній день подання

-звіту про використання РРО та книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за червень (форма № ЗВР-1), якщо не передбачено подання інформації дротовими або бездротовими каналами зв’язку; довідки про використані розрахункові книжки

Останній день сплати

-збору за провадження торговельної діяльності; діяльності з надання платних послуг; торгівлі валютними цінностями (з придбанням торгового патенту) за серпень

 

За матеріалами Хустської ОДПІ

Головного управління Міндоходів у Закарпатській області

Хустщина відзначила День Конституції України

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Хустщина відзначила День Конституції України

26 червня у районному будинку культури відбулися урочистості з нагоди відзначення 18-ої річниці Дня Конституції України, 69-ї річниці входження Закарпаття до складу України,  Дня Державної служби України та Всеукраїнського дня молоді.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

У заході взяли участь очільники міста й району, директори навчальних закладів, керівники оздоровчих, правоохоронних структур, підприємств та організацій, інтелігенція Хустщини. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять Небесної сотні та мужніх воїнів, які загинули на Сході, обороняючи територію рідної держави від окупантів та сепаратистів.

Свято відкрив голова Хустської РДА І.Ю. Рогач.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

-28 червня усі ми відзначаємо велике державне свято – День Конституції. Прийняття основного Закону закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, сприяло підвищенню міжнародного авторитету нашої Вітчизни на світовій арені. Уперше на законодавчому рівні Конституція допомогла об’єднатись та згуртувала громадян усіх національностей у єдину політичну націю – український народ. – наголосив Іван Юрійович. – За 18 років дії Конституції в Україні виросло нове молоде покоління, яке вимагає змін. І зараз ми маємо прийняти активну участь у створенні нової Конституції, яка повинна забезпечити безповоротний шлях нашої Батьківщини до європейських цінностей, шлях до демократії. Незважаючи на тернистий шлях державотворення і нелегку кризову ситуацію, що склалася довкола України, факт історичного входження Закарпаття до складу нашої держави має величезне історичне значення, адже відбулося згуртування українського народу в єдину сім`ю. Цього ж місяця відзначається День державної служби. Слід зазначити, що на службовців покладено відповідальне завдання – забезпечувати практичне виконання завдань держави. В останню неділю червня українська юнь відзначає своє свято – День молоді. Це свято творчості й натхнення, енергії і запалу, пізнання і самоствердження, любові і романтики, дерзань, пошуків, відкриттів і реалізації найсміливіших сподівань.

Далі до велелюдного зібрання звернувся голова Хустської районної ради В.І. Губаль.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

-Шановні краяни! Світовий досвід свідчить, що найуспішніше розвивається та суспільна система, в якій найбільш повно розкривається творчий потенціал людини. Саме вільна і відповідальна особа є головною рушійною силою сучасної цивілізації, творцем всіх складових суспільних відносин – політичних, економічних, соціальних, правових, етнічних, конфесійних, наукових, культурних, – підкреслив Василь Іванович. – Ми чітко повинні усвідомлювати, що належна повага до букви і духу Конституції – обов’язок  як громадянина, так і представника будь – якої гілки влади та місцевого самоврядування. Вірю, що спільними зусиллями ми зуміємо побудувати таку державу, про яку мріяли й за яку віддали життя наші предки. І за яку й сьогодні йде боротьба. Пам’ятаймо, що як сьогоднішній, так і завтрашній день залежить особисто від кожного з нас. Ваш патріотизм, небайдужість й активна життєва позиція, чесна і наполеглива повсякденна праця – ось запорука щасливого майбутнього наших сімей, родин, району, області й цілої України. Від усього серця бажаю вам міцного здоров’я та творчого натхнення, добробуту і затишку у ваших родинах, мудрості і далекоглядності, високих досягнень, успіхів у праці та нових звершень заради реалізації принципів Основного Закону нашої Вітчизни – народовладдя, гуманізму та законності.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Відтак слово взяв в.о. міського голови І.М. Фетько.

-Конституція увійшла в суспільне життя як головний оберіг державності і демократії, гарант незалежності і соборності України. Її найвища юридична сила, верховенство права, політична, економічна та ідеологічна багатоманітність — фундаментальні засади, на яких ґрунтується сьогодення і вибудовується майбутнє українського народу, – зазначив Іван Михайлович. – Для кожного цей день має своє значення, але в ньому втілюється прагнення до гідного життя, реалізації природних прав нації. А також – дається точка відліку правової історії громадянського суспільства. Тому, визнаючи історичну вагу події, яка сталась 28 червня 1996 року, коли на зміну радянській конституції була прийнята Конституція незалежної України, варто згадати про історично першу українську Конституцію – Конституцію Пилипа Орлика. Вона була прийнята 300 років тому в формі договору Гетьмана Війська Запорізького з козацтвом і старшиною. Це була одна з перших конституцій у світовій історії. Вона проголосила демократичні цінності, які глибоко закорінені в свободолюбивій українській душі. Сьогодні ми усвідомлюємо головний закон країни, як гарантію громадського миру та згоди, як основу сильної держави, що забезпечує кожному громадянинові свободу і можливість самореалізації. Тому ми повинні пам`ятати, що держава – це не лише чиновники і депутати, держава – це весь народ. І від щоденних дій кожного з усіх нас залежить успіх у будівництві країни, якою пишатимуться наші діти та онуки. Вітаю також держслужбовців та юнь зі святом і усіх краян із черговою річницею злиття нашою області із матір’ю-Україною. Бажаю сім’ї здоров’я та миру, добробуту та впевненості у завтрашньому дні. Нехай наша праця буде успішною. Хай процвітає наше місто, наша держава. Нехай благословить нас Господь.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Кращих представників різних галузевих структур Хустщини під час святкування було нагороджено грамотами та подяками від Закарпатської ОДА, обласної ради та Хустської міської, районної рад та райдержадміністрації.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

А справжньою «родзинкою» урочистої частини стали концертні номери. Зокрема, виступ Хустського народного інструментального квартету (керівник Оксана Нодь), учениці Хустської СШ №6 Іванни Сабадош із власним віршем «Україно!», солістки народної студії естрадного співу «Фортуна» Ренати Бірти (кер. Євген Щербан), народного вокального квінтету «Синьогори» (керівник Світлана Голбан) та інших.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Марина Алдон

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Правоохоронці Хустщини поспілкувались із краянами, що мають вади слуху

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Правоохоронці Хустщини поспілкувались із краянами, що мають вади слуху

За ініціативи начальника УМВС України в Закарпатській області  Сергія Шаранича та начальника Хустського МВ УМВС Василя Турдая в клубі УТОГ, було організовано «круглий стіл» в якому взяли участь інваліди з вадами слуху та правоохоронці.

Оскільки членами клубу є переважно дорослі люди, то участь взяли начальник сектору кадрового забезпечення Володимир Вулкан, начальник ВДАІ (з обслуговування м.Хуст та Хустського району) УДАІ УМВС України в Закарпатській області Іван Ізай, начальник сектору дільничних інспекторів міліції Василь Сливка, начальник сектору кримінальної міліції у справах дітей Юрій Липчей та старший інспектор міграційної служби Володимир Бабець. Правоохоронці та учасники спілкувались за допомогою сурдоперекладача.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

«Круглий стіл» відкрила керівник організації Ірина Везир, яка і представила гостей-правоохоронців.  Першим до слова приступив Володимир Вучкан, який розповів про діяльність міліції та про чисельність особового складу. Потім до слова приєднався начальник сектору кримінальної міліції у справах дітей Юрій Липчей, який розповів про кримінальну відповідальність серед неповнолітніх та як уберегти своїх дітей від злочину.

Більш жвавою вийшла розмова між правоохоронцями та учасниками на такі теми, як: приписка та виписка з будинку; зміна прізвища; подвійне громадянство; заміна посвідчення водія; отримання додаткових категорій на право володіння транспортними засобами; порядок реєстрації автомобіля в МРЕО; терміни отримання закордонного паспорту та інше. На всі ці та інші питання відповідали Іван Ізай та Володимир Бабець.

А щоб людям з вадами слуху з правоохоронцями було комфортніше спілкуватись, Василь Сливка розповів, що правоохоронцями у мережі Інтернет розроблено сторінку у Фейсбуці під назвою: «Хустський МВ чергова частина», яка працює цілодобово. За сторінкою закріплені відповідні працівники, які систематично перевіряють звернення громадян.

За цікаву та корисну зустріч учасники клубу своїми аплодисментами подякували гостям. Після проведення заходів правоохоронці для них підготували солодкий фуршет.

Василь Турдай керівник хустської міліції, вкотре підкреслює, що міліція і народ партнери. І ми повинні вислухати та надати кожному громадянину юридичну допомогу в межах нашої компетенції.

 

Агнеса Куртяк,

Хустський МВ УМВС

 

На Хустщині священик однієї з церков погрожував землякам штик-ножем

ножик

На Хустщині священик однієї з церков погрожував землякам штик-ножем

До чергової частини одне за одним надходили повідомленя, про те, що вулицями Вишкова священнослужитель пошкоджує автомобілі та погрожує людям ножем.

Щоб вгамувати чоловіка на місце події терміново виїхали дільничні інспектори міліції Олександр Попович, Василь Корсак та оперуповноважений сектору карного розшуку Василь Йовжі.

Правоохоронці правопорушника застали в смт.Вишково коли він на землю звалив велосипедиста спричинивши йому тілесні ушкодження та за допомогою ножа почав погрожувати фізичною розправою.

Побачивши міліціонерів чоловік разом із своєю собакою почав бігти у сторону с. Ракош. Зрозумівши, що правоохоронці його наздоженуть вирішив забігти в дворогосподарство, яке трапилося йому по дорозі.

Правоохоронці почали вговорювати чоловіка не робити дурниць, і вийти до них на мирний діалог. Вийшовши із сховку до міліціонерів з ножем в руках почав на них нападати. Вправно застосувавши заходи фізичного впливу правоохоронцям вдалося затримати чоловіка та доставити до міськвідділу міліції.

А тим часом до правоохоронців звернулися місцеві жителі, повідомивши їх про те, що 33-річний Альберт пошкодив три автомобілі , а їхнім власникам та випадковим прохожим погрожував фізичною розправою використовуючи при цьому ніж.

Сільським дебоширем виявився місцевий священик, який обслуговує одну з парафій Вишкова. Чоловік затриманий, а речовий доказ штик – ніж без будь-яких маркувальних позначень в присутності понятих вилучено, опечатано та направлено на дослідження в науково – дослідний – експертно – криміналістичний центр при УМВС України в Закарпатській області.

Наразі вживаються заходи щодо обрання відносно нього міри запобіжного заходу коментує, очільник міліції Василь Турдай.

Агнеса Куртяк,

Хустський МВ УМВС

«Лівак» на хустській дорозі

20140626_160327

«Лівак» на хустській дорозі

Інспекторами взводу з обслуговування стацпоста №3 затримано підозрюваний автомобіль.

Під час несення служби на маршруті патрулювання інспектор ДПС з обслуговування стацпоста №3 Іван Федяй на трасі побачив підозрілий автомобіль марки «Опель Вектра» зі львівськими номерами.

Зупинивши автомобіль інспектор представившись водію попросив у нього документи. Під час перевірки свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу до даного автомобіля у правоохоронця викликав сумнів.

Наразі автомобіль затримано та доставлено на штраф майданчик міськвідділу міліції. Проводиться перевірка.

Агнеса Куртяк,

Хустський МВ УМВС

Жінка з Хустщини убила чоловіка молотком

клепач

Жінка з Хустщини убила чоловіка молотком

 

Співмешканка нанесла чотири смертельні удари по голові та лягла спати, а зранку вставши накрила чоловіка простинею, пішла в село розповідати людям про вбивство.

Про нову смерть у селі люди дізналися від 60-річної Олени, яка останні три роки проживала у цивільному шлюбі з 52-річний Іваном. Але небайдужі жителі села вирішили перевірити слова п’яної Олени. Зайшовши до хати чоловік побачив дійсно закривавлене тіло накрите прости нею. Не вагаючись, про подію в селі одразу повідомив медиків та міліціонерів.

На місце події виїхав начальник міліції Василь Турдай, його заступники, слідчо-оперативна група та дільничний інспектор міліції. У свою чергу медики константували смерть чоловіка з слідами насильницької смерті, а правоохоронці пішли в село шукати підозрювану у страшному злочині, де і знайшли на одній з вулиць с.Липча.

Під час розмови з міліціонерами Олена зізналась, що сталося між ними в ту рокову ніч. Жінка розповіла що перебувала з чоловіком у цивільному шлюбі близько трьох років. За час спільного подружнього життя вони завжди разом вживали алкогольні напої, сварилися та билися.

І ось ця ніч стала фатальною у житті чоловіка. Під час чергової сварки жінка взявши до рук молотка нанесла йому декілька ударів по голові, які для останнього виявилися смертельними. Після нічної «дискусії» жінка лягла спати, а зранку вона зрозуміла що чоловік помер. Похмелившись накрила його простинею, а сама пішла в село розповідати людям про вбивство.

 За словами начальника міліції Василя Турдая відомо, що жінка затримана та утримується в ІТТ Хустського міськвідділу міліції, а слідчим дану подію внесено до Єдиного обліку досудових розслідувань за ст..115 ч.1 Кримінального кодексу України «Умисне вбивство» карається позбавленням волі на строк від семи до п’ятнадцяти років

 

Агнеса Куртяк,

Хустський МВ УМВС

На Хустщині дільничний інспектор міліції виявив плантацію з «опіумом»

230620141249

На Хустщині дільничний інспектор міліції виявив плантацію з «опіумом»

Щороку правоохоронці Хустщини на території обслуговування проводять оперативно-профілактичні заходи під умовною назвою «Мак». Проведення таких заходів триватиме до 26 вересня 2014 року.

На своїй адміністративній дільниці старшим дільничним інспектором міліції Віктором Войнагій, було виявлено та вилучено 237стебел снодійного маку. Жінка пояснювала правоохоронцю, що мак ростила для використання домашньої випічки. Рослини вилучено та відправлено на експертизу, а жінці доведеться відповідати перед Законом за вирощування маковиння.

Щоб застерегти громадян від необдуманого кроку, попереджаємо: за посів маку та конопель можна понести адміністративну та кримінальну відповідальність, а саме:

– за незаконний посів маку чи конопель наступає адмінвідповідальність за ст. 106-1; 106-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення (тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від дев’яти до вісімнадцяти, а на посадових осіб –  від вісімнадцяти до сорока п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);

– незаконний посів або незаконне вирощування снодійного маку в кількості від ста до п’ятисот рослин чи конопель у кількості від десяти до п’ятдесяти рослин караються штрафом від ста до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років (ч.1 ст. 310 Кримінального кодексу України).

Відповідно до вимог статті 310 Кримінального кодексу України (посів або вирощування снотворного маку чи конопель)за незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості від ста до п’ятисот рослин чи конопель у кількості від десяти до п’ятдесяти рослин. Караються штрафом від ста до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Керівник міліції Василь Турдай наголошує, що посіви маку та коноплі дозволені лише спеціалізованим підприємствам, які отримали відповідну ліцензію, дозвіл та здійснюють охорону посівів державною службою охорони. Усім іншим громадянам, навіть за квітку маку чи кущ коноплі та не значні посіви загрожує як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.

У разі виявлення незаконного вирощування нарковмісних рослин чи посівів на присадибних ділянках дикоростучих кущів конопель просимо громадян телефонувати на лінію «102».

Агнеса Куртяк,

Хустський МВ УМВС

Що треба знати про дикі отруйні ягоди Карпат

Що треба знати про дикі отруйні ягоди Карпат

ягоди

Вовчі ягоди – вид родини Тимелейові, представлений життєвою формою куща, заввишки до 1,5 м.   Про Вовчі ягоди чули усі, але мало хто знає як вони виглядають, хоча трапляються часто у дикій природі, особливо у лісах. В Україні зростає 5 видів, а у Карпатах один – зображений на світлині. Назва вовчі ягоди пов’язана з великою отруйністю всіх частин рослини, а назва вовче лико виникла, очевидно, тому, що її кора дуже легко відділяється від деревини і здирається довгими пасмами. Це лико також отруйне. Усі частини рослини містять сильнодіючі дафнетоксини: дафнін, коконін – алкалоїди, мезереїн – токсична смола. Вовчі ягоди не поїдаються жодними тваринами.  Вважається, що смертельною дозою для людини є 10-15 ягід, які мають дуже привабливий яскраво-червоний колір. Симптоми отруєння проявляються впродовж кількох годин після споживання – це тремор рук, розширення зіниць очей, набряк слизових оболонок ротової порожнини і носоглотки, їх крововиливи, блювота, пронос, непритомність і можлива смерть.

Цвіте кущ обліпленими рожевими квіточками на безлистих гілках ранньою весною. Одна з легенд розповідає, що якось у лісі скликали велику раду звірів, щоб дати назви всім лісовим рослинам. Вовк запізнився на цю раду. Коли захеканий прибіг і побачив, що почали без нього, то в люті став здирати кігтями кору з кущів найближчого чагарника. З того часу і називали цю рослину – вовче лико. Хоча плоди – яскраво-червоні овальні кістянки – отруйні, їх охоче поїдають птахи і цим сприяють розсіванню насіння.

Вовче лико – одна з найотруйніших рослин середньої смуги. Невисокий кущ, який переважно росте в листяних лісах. Цвіте до появи листків, коли ще не зійшов сніг. Кора жовтувато-сіра з дрібними бородавочками. Листки обернено-ланцетовидні. Плоди – яскраво-червоні, овально-довгасті ягоди, солодкі на смак.    Кілька з’їдених ягід можуть спричинити смерть. Кора також отруйна – вона легко здирається. Квіти подібні до бузку і мають тонкий аромат, схожий на запах гіацинта.

 жос

 

 

ЖОСТІР. Небезпечними для вживання є ягоди  кущів жостіру (крушина) – досить великий кущ, заввишки до трьох метрів. Листки еліпсовидні, розташовані на стеблі окремо один від одного, по спіралі. Квіти з внутрішнього боку білі, зовні – зеленуваті. Плоди червоні, потім чорніють. На одному кущі трапляються ягоди різного кольору і відтінків. Листки і плоди можуть спричиняти блювання та розлади травлення.

жим

 

 

 

 

ЖИМОЛОСТЬ – кущ заввишки до двох метрів. Листки овальні, супротивні, з короткими черешками, молоді листки і гілочки в м’яких волосочках. Кора на старих гілках темно-сіра. Темно-червоні ягоди сидять попарно, так само розташовані і квіти (травень-червень), що мають жовто-білий колір.

 

 

 

бч

 

 

БЛЕКОТА ЧОРНА. Росте скрізь – на дворах, пустирях, вздовж парканів та доріг. Стебло рослини клейкувате, в пухнастих волосках. Квіти подібні до квітів картоплі. Плід – двогнізда коробочка з кришкою. Розкривши коробочку і висипавши на руку насіння, маленькі діти можуть вкинути його до рота, приймаючи за зерна маку. Симптоми отруєння  подібні до отруєння дурманом.

        цик

 

 

 

ЦИКУТА ОТРУЙНА. Рослина сімейства зонтичних, заввишки від 60 до 120 сантиметрів. Росте на драговинних низинних місцях, біля рік та ставів, а то прямо у воді. Квіти білі, найотруйніша частина  – кореневище. Воно здуте, розподілене перетинками на окремі порожнини. Листки та інші частини рослини, якщо їх потерти пальцями, неприємно пахнуть. Отруєння бувають, коли приймають кореневища цикути або сік цієї рослини за їстівні.

  бол

 

 

БОЛИГОЛОВ – друга отруйна рослина сімейства зонтичних. Місця виростання – городи, пустирі, рідше береги річок. Стебло до 60 – 180 сантиметрів, голе, гіллясте, в нижній частині з червоними плямами. Цвіте білими квітками, зібраними в зонтик, наприкінці червня – липня. Рослина неприємно пахне, якщо її розтерти між пальцями (запах миші). При отруєнні болиголовом потерпілі скаржаться на головний біль і запаморочення.

  чем

Чемериця біла – вид родини Лілійних, представлений життєвою формою багаторічних трав, заввишки до 1,6 м.

В Україні зростає два види, – власне, Чемериця біла та Чемериця чорна. Токсичність цієї рослини була відома ще у Елладі та Давньому Римі. Її завжди використовували для виготовлення сильнодіючих отрут і не лише з метою вбивства певної особи, але й проти щурів та бліх… Найбільш токсичною частиною Чемериці є її м’ясисте кореневище, яке депонує низку різних видів алкалоїдів: вератридинн, протовератрин, цевадин, ґермерин, ґермін, рубієрвін, ізорубієрвін та ін. На основі Чемериці розробляють лікарства проти раку. Листя, стебла і квіти містять значно менші концентрації токсинів, проте, можуть спричинити сильне отруєння. Чемериця діє на нервову систему людини, спричинюючи блокаду передачі нервових імпульсів, зупинку дихання та серцебиття… Смерть наступає при дуже мізерних концентраціях алкалоїдів у крові, наприклад, смертельна доза вератридину – 0,17-0,4 нанограми (!) на мілілітр крові, а цевадину – 0,3-0,5 нанограмів на мілілітр крові [1 нанограм = 0,000 000 001 грама]. Симптоми отруєння проявляються впродовж кількох годин після вживання Чемериці – це нудота, блювота, розкоординація рухів (людина наче п’яна), параліч і смерть.

 нап

Наперстянка великоквіткова – вид родини Ранникових, представлений життєвою формою багаторічних трав, заввишки до 1,2 м.

Отрути на основі Диґіталісу відомі ще з античності, вважається, що саме настоянкою Наперстянки на вині було отруєно Олександра Македонського. У середньовічній Європі з неї виготовляли ліки, проте дуже часто траплялись летальні випадки, тому популярність настоянок з цієї рослини зійшла нанівець. Лише у ХІХ столітті спиртові витяжки з наперстянки були введені у медицину з метою лікування серцево-судинних захворювань. У англійській мові Наперстянка отримала дві назви: Дзвоники та Відьмин вогонь. На відміну від двох попередніх видів, Диґіталіс ґрандіфльора є менш отруйним. Основним токсином є глюкозид діґітоксин, який міститься в усіх частинах рослини. Симптоми отруєння проявляються у вигляді нудоти, блювоти, кишкових колітів, анурексії, проносу, гарячки і марення, згодом розпочинаються галюцинації, послаблення кров’яного пульсу, тремору, конвульсій та смерті.

 борець

Борець або Аконіт – рослина родини Жовтецевих, представлена життєвою формою багаторічних трав, заввишки до 1,8 м.

В Україні розповсюджено 19 видів Аконіту, 10 з яких зростають у Карпатах. Ззовні Борці дуже схожі між собою і їх може розрізнити лише фахівець, тому вони наведені під загальною назвою Аконіт. Аконіти здавна використовуються у традиційній китайській та індійській медицинах, у Європі їх застосовували з часів Давньої Греці та Риму. Основним отруйним компонентом аконіту є алкалоїд аконітин, що є нейротоксином, який відкриває натрієві канали на поверхні мембран клітин, блокуючи, таким чином, нервові імпульси. Смертельною для людини є доза 1,5-6 міліграм. Аконітин дуже швидко поглинається слизовими оболонками рота і кишківника, проте, що найцікавіше, так само швидко він проникає через шкіру у організм. Дія отрути проявляється уже через кілька хвилин (!) – виникає відчуття оніміння (парестезія) у ділянці проникнення токсину, яке розповсюджується по всьому організмі, згодом наступає повна втрата чутливості (анестезія), починає морозити, спостерігається активне потовиділення, іноді отруєння супроводжується проносом. При значних концентраціях – наступає смерть.

 арніка

Арніка гірська  – вид родини Айстрових або Складноцвітих, представлена життєвою формою багаторічних трав, заввишки до 35-40 см.

Жовтогарячі квіти Арніки гірської на альпійських і післялісових луках Карпат завжди причаровують туристів, проте, ця рослина є отруйною, оскільки містить алкалоїд геленалін. Дана речовина легко проникає через слизові оболонки та шкіру в організм, спричинюючи інтоксикацію. Дія геленаліну не є такою потужною, як алкалоїди і глікозиди вище згаданих видів, але при приготуванні чаїв чи спиртових витяжок можливе передозування ним. При цьому спостерігається нудота, ускладнене дихання, блювота, пітливість, кишкові коліти, пронос, можлива зупинка серця.

Задля запобігання прикрим випадкам, потрібно знати отруйні рослини “в лице”. Уважно вдивіться у фотографії і за пам’ятайте їх. Не зривайте отруйних рослин, не вживайте їх у їжу, не готуйте з них настійок і чаїв. Будьте обачними і хай Вам щастить.

Ганна Ковач, головний спеціаліст Хустського міськрайонного управління Головного управління держсанепідслужби у Закарпатській області