Обережно – ГРИП

48962

Обережно – ГРИП

За прогнозами ВООЗ в Україні в епідсезон 2014-2015 років найбільше епідемічне значення  матиме циркуляція штамів трьох основних вірусів грипу, це типу А H1N1 (Каліфорнія – 2009), типу А H3N2 (Техас – 2012) і типу В Массачусетс – 2012.

На даний момент епідемічна ситуація  щодо захворюваності  на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції відповідає середньорічному рівню для відповідної пори року. Показники захворюваності даними інфекціями не перевищують епідемічного порогу в жодному районі.

Грип має симптоми, схожі  з іншими  гострими респіраторними  вірусними інфекціями, але є набагато небезпечнішим. Тому перші симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.

Джерелом інфекції являється хвора людина протягом усього періоду, що супроводжується високою температурою, і навіть за кілька годин до появи перших ознак захворювань. Хворий найбільш заразний в перші три дні хвороби, тому важливо щоб саме в цей період він якомога менше спілкувався з людьми і дотримувався ліжкового режиму. Навколо хворого, при кашлі, чханні, розмові, утворюється на деякий час «заразна зона». При чханні краплини слини з вірусом поширюються на віддаль до 2 м., а під час кашлю – до 2 – 3,5 м.

Передається  вірус дуже легко – повітряно – краплинним шляхом. До грипу сприйнятливі  всі вікові групи. Контакт з хворим звичайно закінчується захворюванням. Імунітет до штаму вірусу грипу, який викликав захворювання, виробляється менше, ніж на рік.

У переважної більшості хворих грип починається раптово. Хворий може вказати не лише на день, а й час захворювання. Короткочасний озноб змінюється значним підвищенням температури (до 38 – 40º С і більше). З самого початку хвороби виникають загальна кволість, нездужання, ломота та біль у руках, ногах і м’язах тіла, головний біль, часто – біль при рухах очима. У хворих з тяжким перебігом захворювання можливі носові та інші кровотечі, нудота, блювання, запаморочення, іноді втрата свідомості, марення. В тяжких випадках у дітей раннього віку можуть бути судоми, порушення дихання та інші небезпечні прояви.Через кілька годин, а частіше на наступний день хворий відчуває першіння в горлі, закладення носа, пізніше – нежить, біль у горлі, за грудиною, кашель, утруднене дихання. Найбільш ефективним засобом профілактики грипу є вакцинація. Сучасні вакцини не містять вірусу а лише його антиген, який стимулює організм до вироблення антитіл. Завдяки цьому захворювання попереджається ще до його початку.    На території України дозволені до використання наступні вакцини: ВАКСІГРИП(Франція),ФЛЮАРИКС(Німеччина),ІНФЛУВАК(Нідерланди).Вакцинацію краще проводити до початку епідемії грипу. Високий титр антитіл, викликаний щепленням, тримається декілька місяців і починає падати через 6 місяців після вакцинації.

Увагу також необхідно звернути на групи епідемічного ризику (висока можливість інфікування грипом), це:

1. лікарі та персонал медичних закладів;

2. військовослужбовці,

3. працівники ДАЇ тощо;

4. особи, які доглядають хворих на грип удома;

5. вагітні та жінки, які, ймовірно, будуть перебувати у вагітності під час епідемії грипу;

6. діти з 6-місячного віку та особи після 60 років;

7. трудові колективи підприємств, установ, організацій;

8. особи, що перебувають у спеціалізованих колективах (інтернатах, будинках для осіб похилого віку, будинках дитини тощо).

9. діти загальноосвітніх закладів;

10. персонал дошкільних, середніх та інших навчальних закладів, інтернатів, будинків дитини та будинків для громадян похилого віку тощо;

11. робітники сфери послуг, торгівлі, транспорту, військові, а також особи, що перебувають у контакті з великою кількістю людей.

         Одним з найбільш поширених і доступних засобів профілактики грипу є медична маска.  Маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за  хворим чи просто спілкується з ним. Слід пам’ятати, що необхідно кожні дві години міняти маску, а використану (одноразову) одразу викидати в смітник.Також слід регулярно  провітрювати приміщення і робити вологе прибирання  – як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж кількох годин після перебування у приміщенні хворої людини. Неповноцінне харчування, недосипання,  перевтома, переохолодження знижують опірність організму. Потрібно пам’ятати про чистоту рук, так як інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких людина час від часу торкається руками. Необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.
Додатково можна приймати аскорбінову кислоту та полівітаміни, які сприяють підвищенню опірності організму. Найбільша кількість вітаміну С міститься в квашеній капусті, журавлині, лимонах, ківі, мандаринах, апельсинах, грейпфрутах в чорній смородині. Якщо з’явились ознаки хвороби, необхідно – залишатися вдома, якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати оточуючих на небезпеку, яка може виявитися смертельною для деяких з них. Не рекомендується їхати громадським транспортом, відвідувати роботу, а також громадські місця (магазини, їдальні, кіно),обмежити спілкування з навколишніми людьми. Дотримуватись «респіраторного етикету», під час розмови рот і ніс прикривати одноразовими серветками, які після використання одразу викидати у смітник.- Хвору людину необхідно негайно ізолювати (краще в окрему кімнату). Лікаря потрібно викликати додому. Хворим не слід користуватися спільними речами (посудом, рушниками, носовими хусточками), вітатись за руку, цілувати рідних та близьких, особливо дітей та осіб похилого віку. Іграшки потрібно мити з милом. Тверді іграшки, що не псуються від гарячої води, обдавати окропом. М’які іграшки та книжки провітрювати. Дотримання цих  елементарних правил допоможуть Нам уникнути небезпечного захворювання, та людям, які знаходяться  поруч.

  Доброго вам здоров’я!

А.Дубровська, лікар-епідеміолог

Залишити коментар