На Хустщині дільничний інспектор міліції виявив плантацію з «опіумом»

230620141249

На Хустщині дільничний інспектор міліції виявив плантацію з «опіумом»

Щороку правоохоронці Хустщини на території обслуговування проводять оперативно-профілактичні заходи під умовною назвою «Мак». Проведення таких заходів триватиме до 26 вересня 2014 року.

На своїй адміністративній дільниці старшим дільничним інспектором міліції Віктором Войнагій, було виявлено та вилучено 237стебел снодійного маку. Жінка пояснювала правоохоронцю, що мак ростила для використання домашньої випічки. Рослини вилучено та відправлено на експертизу, а жінці доведеться відповідати перед Законом за вирощування маковиння.

Щоб застерегти громадян від необдуманого кроку, попереджаємо: за посів маку та конопель можна понести адміністративну та кримінальну відповідальність, а саме:

– за незаконний посів маку чи конопель наступає адмінвідповідальність за ст. 106-1; 106-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення (тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від дев’яти до вісімнадцяти, а на посадових осіб –  від вісімнадцяти до сорока п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);

– незаконний посів або незаконне вирощування снодійного маку в кількості від ста до п’ятисот рослин чи конопель у кількості від десяти до п’ятдесяти рослин караються штрафом від ста до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років (ч.1 ст. 310 Кримінального кодексу України).

Відповідно до вимог статті 310 Кримінального кодексу України (посів або вирощування снотворного маку чи конопель)за незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості від ста до п’ятисот рослин чи конопель у кількості від десяти до п’ятдесяти рослин. Караються штрафом від ста до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Керівник міліції Василь Турдай наголошує, що посіви маку та коноплі дозволені лише спеціалізованим підприємствам, які отримали відповідну ліцензію, дозвіл та здійснюють охорону посівів державною службою охорони. Усім іншим громадянам, навіть за квітку маку чи кущ коноплі та не значні посіви загрожує як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.

У разі виявлення незаконного вирощування нарковмісних рослин чи посівів на присадибних ділянках дикоростучих кущів конопель просимо громадян телефонувати на лінію «102».

Агнеса Куртяк,

Хустський МВ УМВС

Що треба знати про дикі отруйні ягоди Карпат

Що треба знати про дикі отруйні ягоди Карпат

ягоди

Вовчі ягоди – вид родини Тимелейові, представлений життєвою формою куща, заввишки до 1,5 м.   Про Вовчі ягоди чули усі, але мало хто знає як вони виглядають, хоча трапляються часто у дикій природі, особливо у лісах. В Україні зростає 5 видів, а у Карпатах один – зображений на світлині. Назва вовчі ягоди пов’язана з великою отруйністю всіх частин рослини, а назва вовче лико виникла, очевидно, тому, що її кора дуже легко відділяється від деревини і здирається довгими пасмами. Це лико також отруйне. Усі частини рослини містять сильнодіючі дафнетоксини: дафнін, коконін – алкалоїди, мезереїн – токсична смола. Вовчі ягоди не поїдаються жодними тваринами.  Вважається, що смертельною дозою для людини є 10-15 ягід, які мають дуже привабливий яскраво-червоний колір. Симптоми отруєння проявляються впродовж кількох годин після споживання – це тремор рук, розширення зіниць очей, набряк слизових оболонок ротової порожнини і носоглотки, їх крововиливи, блювота, пронос, непритомність і можлива смерть.

Цвіте кущ обліпленими рожевими квіточками на безлистих гілках ранньою весною. Одна з легенд розповідає, що якось у лісі скликали велику раду звірів, щоб дати назви всім лісовим рослинам. Вовк запізнився на цю раду. Коли захеканий прибіг і побачив, що почали без нього, то в люті став здирати кігтями кору з кущів найближчого чагарника. З того часу і називали цю рослину – вовче лико. Хоча плоди – яскраво-червоні овальні кістянки – отруйні, їх охоче поїдають птахи і цим сприяють розсіванню насіння.

Вовче лико – одна з найотруйніших рослин середньої смуги. Невисокий кущ, який переважно росте в листяних лісах. Цвіте до появи листків, коли ще не зійшов сніг. Кора жовтувато-сіра з дрібними бородавочками. Листки обернено-ланцетовидні. Плоди – яскраво-червоні, овально-довгасті ягоди, солодкі на смак.    Кілька з’їдених ягід можуть спричинити смерть. Кора також отруйна – вона легко здирається. Квіти подібні до бузку і мають тонкий аромат, схожий на запах гіацинта.

 жос

 

 

ЖОСТІР. Небезпечними для вживання є ягоди  кущів жостіру (крушина) – досить великий кущ, заввишки до трьох метрів. Листки еліпсовидні, розташовані на стеблі окремо один від одного, по спіралі. Квіти з внутрішнього боку білі, зовні – зеленуваті. Плоди червоні, потім чорніють. На одному кущі трапляються ягоди різного кольору і відтінків. Листки і плоди можуть спричиняти блювання та розлади травлення.

жим

 

 

 

 

ЖИМОЛОСТЬ – кущ заввишки до двох метрів. Листки овальні, супротивні, з короткими черешками, молоді листки і гілочки в м’яких волосочках. Кора на старих гілках темно-сіра. Темно-червоні ягоди сидять попарно, так само розташовані і квіти (травень-червень), що мають жовто-білий колір.

 

 

 

бч

 

 

БЛЕКОТА ЧОРНА. Росте скрізь – на дворах, пустирях, вздовж парканів та доріг. Стебло рослини клейкувате, в пухнастих волосках. Квіти подібні до квітів картоплі. Плід – двогнізда коробочка з кришкою. Розкривши коробочку і висипавши на руку насіння, маленькі діти можуть вкинути його до рота, приймаючи за зерна маку. Симптоми отруєння  подібні до отруєння дурманом.

        цик

 

 

 

ЦИКУТА ОТРУЙНА. Рослина сімейства зонтичних, заввишки від 60 до 120 сантиметрів. Росте на драговинних низинних місцях, біля рік та ставів, а то прямо у воді. Квіти білі, найотруйніша частина  – кореневище. Воно здуте, розподілене перетинками на окремі порожнини. Листки та інші частини рослини, якщо їх потерти пальцями, неприємно пахнуть. Отруєння бувають, коли приймають кореневища цикути або сік цієї рослини за їстівні.

  бол

 

 

БОЛИГОЛОВ – друга отруйна рослина сімейства зонтичних. Місця виростання – городи, пустирі, рідше береги річок. Стебло до 60 – 180 сантиметрів, голе, гіллясте, в нижній частині з червоними плямами. Цвіте білими квітками, зібраними в зонтик, наприкінці червня – липня. Рослина неприємно пахне, якщо її розтерти між пальцями (запах миші). При отруєнні болиголовом потерпілі скаржаться на головний біль і запаморочення.

  чем

Чемериця біла – вид родини Лілійних, представлений життєвою формою багаторічних трав, заввишки до 1,6 м.

В Україні зростає два види, – власне, Чемериця біла та Чемериця чорна. Токсичність цієї рослини була відома ще у Елладі та Давньому Римі. Її завжди використовували для виготовлення сильнодіючих отрут і не лише з метою вбивства певної особи, але й проти щурів та бліх… Найбільш токсичною частиною Чемериці є її м’ясисте кореневище, яке депонує низку різних видів алкалоїдів: вератридинн, протовератрин, цевадин, ґермерин, ґермін, рубієрвін, ізорубієрвін та ін. На основі Чемериці розробляють лікарства проти раку. Листя, стебла і квіти містять значно менші концентрації токсинів, проте, можуть спричинити сильне отруєння. Чемериця діє на нервову систему людини, спричинюючи блокаду передачі нервових імпульсів, зупинку дихання та серцебиття… Смерть наступає при дуже мізерних концентраціях алкалоїдів у крові, наприклад, смертельна доза вератридину – 0,17-0,4 нанограми (!) на мілілітр крові, а цевадину – 0,3-0,5 нанограмів на мілілітр крові [1 нанограм = 0,000 000 001 грама]. Симптоми отруєння проявляються впродовж кількох годин після вживання Чемериці – це нудота, блювота, розкоординація рухів (людина наче п’яна), параліч і смерть.

 нап

Наперстянка великоквіткова – вид родини Ранникових, представлений життєвою формою багаторічних трав, заввишки до 1,2 м.

Отрути на основі Диґіталісу відомі ще з античності, вважається, що саме настоянкою Наперстянки на вині було отруєно Олександра Македонського. У середньовічній Європі з неї виготовляли ліки, проте дуже часто траплялись летальні випадки, тому популярність настоянок з цієї рослини зійшла нанівець. Лише у ХІХ столітті спиртові витяжки з наперстянки були введені у медицину з метою лікування серцево-судинних захворювань. У англійській мові Наперстянка отримала дві назви: Дзвоники та Відьмин вогонь. На відміну від двох попередніх видів, Диґіталіс ґрандіфльора є менш отруйним. Основним токсином є глюкозид діґітоксин, який міститься в усіх частинах рослини. Симптоми отруєння проявляються у вигляді нудоти, блювоти, кишкових колітів, анурексії, проносу, гарячки і марення, згодом розпочинаються галюцинації, послаблення кров’яного пульсу, тремору, конвульсій та смерті.

 борець

Борець або Аконіт – рослина родини Жовтецевих, представлена життєвою формою багаторічних трав, заввишки до 1,8 м.

В Україні розповсюджено 19 видів Аконіту, 10 з яких зростають у Карпатах. Ззовні Борці дуже схожі між собою і їх може розрізнити лише фахівець, тому вони наведені під загальною назвою Аконіт. Аконіти здавна використовуються у традиційній китайській та індійській медицинах, у Європі їх застосовували з часів Давньої Греці та Риму. Основним отруйним компонентом аконіту є алкалоїд аконітин, що є нейротоксином, який відкриває натрієві канали на поверхні мембран клітин, блокуючи, таким чином, нервові імпульси. Смертельною для людини є доза 1,5-6 міліграм. Аконітин дуже швидко поглинається слизовими оболонками рота і кишківника, проте, що найцікавіше, так само швидко він проникає через шкіру у організм. Дія отрути проявляється уже через кілька хвилин (!) – виникає відчуття оніміння (парестезія) у ділянці проникнення токсину, яке розповсюджується по всьому організмі, згодом наступає повна втрата чутливості (анестезія), починає морозити, спостерігається активне потовиділення, іноді отруєння супроводжується проносом. При значних концентраціях – наступає смерть.

 арніка

Арніка гірська  – вид родини Айстрових або Складноцвітих, представлена життєвою формою багаторічних трав, заввишки до 35-40 см.

Жовтогарячі квіти Арніки гірської на альпійських і післялісових луках Карпат завжди причаровують туристів, проте, ця рослина є отруйною, оскільки містить алкалоїд геленалін. Дана речовина легко проникає через слизові оболонки та шкіру в організм, спричинюючи інтоксикацію. Дія геленаліну не є такою потужною, як алкалоїди і глікозиди вище згаданих видів, але при приготуванні чаїв чи спиртових витяжок можливе передозування ним. При цьому спостерігається нудота, ускладнене дихання, блювота, пітливість, кишкові коліти, пронос, можлива зупинка серця.

Задля запобігання прикрим випадкам, потрібно знати отруйні рослини “в лице”. Уважно вдивіться у фотографії і за пам’ятайте їх. Не зривайте отруйних рослин, не вживайте їх у їжу, не готуйте з них настійок і чаїв. Будьте обачними і хай Вам щастить.

Ганна Ковач, головний спеціаліст Хустського міськрайонного управління Головного управління держсанепідслужби у Закарпатській області

Держанепідемслужба перевіряє якість їжі у дитсадках Хустщини

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Держанепідемслужба перевіряє якість їжі у дитсадках Хустщини

Хустським міськрайонним управлінням Головного управління держсанепідслужби у Закарпатській області з січня 2013 року здійснюється вибірковий контроль за санітарно-епідеміологічними станом дитячих дошкільних навчальних закладів міста Хуст та Хустського району.

У забезпеченні  санітарного та епідеміологічного благополуччя дошкільнят ЗНЗ залишається ряд проблемних питань, які потребують  достатнього фінансування та відповідної корекції  в роботі.

Залишається проблематичним забезпечення  ДНЗ меблями відповідно до росту дітей. З врахуванням вікових особливостей дітей не закуплено  жодного комплекту меблів для школярів в районі, у місті – придбано поодинокі комплекти меблів  у дошкільних установах  переважно за спонсорські кошти. Поповнення від потреби заміни шкільної меблі виконується тільки на 15 %.

З  наявних  22  ДНЗ  району  два – в селах Іза, Яблунівка не працюють, позаяк  закриті для проведення реконструкції, яка на даний час не проводиться.

Залишається проблемою перевантаженість майже всіх ДНЗ, що складає – 86%: з  30 працюючих ДНЗ міста та району перевантажені 26, кількісна перевантаженість в них складає в середньому  120-180%.  Найбільше  навантажені  ДНЗ  сіл Березово, Горінчево, Бороняво, Олександрівка, Н. Селище, Нанково, Липча, Кошелево, Монастирець, Вишково, Рокосово, Велятино, Золотарево, Драгово, Крайниково, та всі ДНЗ міста.

Цьогоріч передбачено помірне розвантаження ДНЗ № 3 міста Хуст, за рахунок реконструкції повернених після оренди приміщень ВНЗ.

Аналогічна ситуація склалася в  ДНЗ  №   4 м. Хуст, який навантажений практично на 200% (згідно списочного складу дітей).

Заклади освіти забезпечуються медикаментами лише для надання першої медичної допомоги, а деякі заклади навіть і цими наборами забезпечені недостатньо, наприклад: ДНЗ  №    2 «Сонечко» в м. Хуст.

Результати проведення державного санітарного нагляду за умовами навчання та виховання дітей свідчать про непоодинокі факти порушення гігієнічних вимог організації харчування в дитячих навчальних закладах: наприклад ДНЗ в смт. Вишково, с. Драгово, Н. Селище.

Технологічне обладнання  харчоблоків ДНЗ  застаріле, часто – не укомплектоване згідно санітарних вимог (найчастіше наявні в робочому стані тільки електроплити з секціями духовок, в деяких ще робочі електро сковороди) у 40% об,єктів механічні вентиляційні системи не функціонують.

Необхідно відмітити хронічне невиконання  в повному обсязі Постанови Кабінету міністрів України від 22.11.2004 р №    1591 «Про затвердження норм  харчування  у навчальних та оздоровчих закладах», щодо норм  харчування  школярів – через відсутність  достатнього фінансування; у співвідношенні білків, жирів, вуглеводів переважають продукти з більшим  вмістом вуглеводів (фактично співвідношення білків, жирів, вуглеводів складає 1:1:5 при нормі 1:1:4).

Вартість харчування  в ДНЗ по місту становить 8- 9грн. (при нормі 10грн), в районі 10-12грн.

«С» – вітамінізація  не проводиться в жодному дитячому закладі, за винятком  інтернатних.

Площі харчоблоків при ДНЗ дуже малі, з розрахунку кількості дітей в закладах, що практично унеможливлює різноманітність  асортименту виготовляємих страв для дошкільнят, набори технологічного обладнання скудні, складські приміщення дуже малі, набори холодильного обладнання недостатні, що призводить до необхідності практично – щоденного довозу окремих груп товарів. Недостатньо дошкільні заклади забезпечуються молочними продуктами, особливо кисло-молочними, які взагалі не завозяться (окрім Хустського районного реабілітаційного центру). М,ясо та м,ясні продукти  часто представлені курятиною та сардельками, житній хліб забули застосовувати в ДНЗ, фрукти в холодний період року переважно представлені бананами та апельсинами, бо вони найдешевші.

 У таких селах як Липовець, Л.Поляна, Н.Бистрий, Залом, Ракош, Яблунівка,  Данилово, Вільшани – відсутні ДНЗ.  На даний час не вирішується  питання розміщення запроектованого ДНЗ  в с. Данилово.

У пристосованих приміщеннях і надалі розміщені 6- ДНЗ району (сіл Горінчево, Монастирець, Золотарево, Березово, Копашнево, Крайниково), що становить – 27,2 %, приміщення яких (по набору та площах) не відповідають вимогам ДСанПіНу №    3231-85 від 20.03.1985 «Державних санітарних правил і норм по устаткуванню, утриманню дошкільних навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» – в даних закладах відсутні відокремлені медичні приміщення, музичні та гімнастичні зали, в деяких відсутні відокремлені від ігрових спальні, мийні кімнати;  харчоблоки не забезпечені набором приміщень, обладнання, тощо; площі земельних ділянок даних ДНЗ скудні, тіньові навіси для відокремлених групових осередків дітей та ігрові споруди часто відсутні,  що перешкоджає якісному та повноцінному відпочинку дітей на відкритому повітрі, фізичному розвитку.

Міські ДНЗ погано забезпечені тіньовими навісами відповідно кількості групових осередків дітей (багато з них не підлягають експлуатації), необхідним озелененням територій в т.ч.  розмежуванням ігрових майданчиків кущами, огородження територій            часто порушені, ремонти їх проводяться несвоєчасно із-за відсутності необхідного фінансування, фізкультурні майданчики в більшості відсутні, літні  басейни давно демонтовані і забуті.

За минулий рік  при сільських ЗОШ Н.Бистрий, Данилово, Іза, Яблунівка організовані короткотривалі дошкільні групи дітей (п’ятирічок), що мало міняє ситуацію з колективним вихованням та розвитком дошкільнят.

Одним з важливим напрямків роботи залишається забезпечення закладів освіти питною водою гарантованої якості.  За результатами проведених досліджень нестандартні взірці за мікробіологічними показниками виявлено в 2013р. з 59 відібраних проб в 5-ти ДНЗ (2- по місту), що склало – 8,4%.

За санітарно-хімічними показниками виявлено в 2013р. з 16  проб відібраних в  2-х  ДНЗ, що склало – 12,5%.

Протягом останніх років частіше за санітарно-хімічними показниками реєструються нестандартні проби питної води в районних ЗОШ за вмістом нітратів (що свідчить про забруднення води фекальними  та органічними добривами), залізом та марганцем в основному в смт. Вишково (останні свідчать про природні залежі даних металів в грунті),  з застосуванням бактерицидних ламп для знезараження води – кількість випадків бактеріального забруднення питної води в багато разів зменшилося.

Основними причинами невідповідності проб питної води вимогам ДСанПіну залишаються:

– несвоєчасні заміна бактерицидних ламп та перезарядка керампатронів,

– не облаштування джерел водопостачання згідно санітарних вимог;

– несвоєчасна очистка джерел  водопостачання та їх знезараження;

– забруднення грунтів навколо джерел водопостачання  фекальними  та органічними добривами;

– природні залежі заліза та марганцю у водоносному горизонті грунтів окремих територій.

На виконання  розпорядження голови Закарпатської ОДА від 16.09.2005р. №    570, Розпорядження Хустської РДА №    69 від 15.02.2007р. «Про забезпечення заходів  щодо боротьби з мишевидними гризунами в області»  силами   відділення  дезінфектології ДУ «ЗОЛЦ ДСЕСУ» проведено осінню суцільну дератизацію навчальних закладів м. Хуст та Хустському району.

У  забезпеченні  санітарного та епідеміологічного благополуччя дошкільнят ЗНЗ  залишається ряд проблемних питань, які потребують  вирішення: роками не вирішеними залишаються питання реконструкції та  часткових капітальних ремонтів приміщень ДНЗ міста та району із-за тривалого недостатнього фінансування.

Так практично в аварійному стані знаходяться усі літні плавальні басейни в ДНЗ; частина  харчоблоків  ДНЗ крайнє потребують проведення капремонтів.

Позитивну динаміку можна відмітити в забезпеченні ДНЗ ефективними системами опалення за рахунок реконструкції  автономних газових котелень,  але й надалі  залишаються не підключені  до централізованих  систем опалення  та котелень  4-х  ДНЗ  та 1 НВК району, що склало – 20%.

Із позитивних моментів можна також відмітити, про те що локальні каналізаційні очисні споруди глибоко біологічного очищення каналізаційних стічних вод типу «Біотал», які втановлені ДНЗ смт. Вишково та с. Крайниково протягом останніх 5 років, забезпечено сервісним обслуговуванням з проведенням  лабораторного контролю  ефективності їх роботи, відомчий лабораторний контроль за ефективністю очистки стічних вод на очисних спорудах типу «Біотал» забезпечує ПБО «Тиса».

       В  2013році за кошти  районного бюджету проведено  вакцинацію проти ВГА – 114 дітей  Хустського району та за кошти обласного бюджету щеплено  проти ВГА – 150 дітей.

Проблемними питаннями в закладах освіти залишаються:

  1. Дотримання  Постанови  кабінету міністрів України №   1591 від 22.11.04р. «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» в організації гарячого харчування для дітей.

  2. Забезпечення НВЗ меблями відповідно росту дошкільнят.

  3. Вирішення питання організаціі відкриття класів для дітей 6-ти річного віку на базах ДНЗ, ліквідації перевантажень ДНЗ.

  4. Забезпечення НВЗ доброякісною питною водою у відповідності до ДсанПіну 2.2.4-171-10 «Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості води централізованого господарсько-питного водопостачання» за санітарно-хімічними та бактеріологічними показниками.

  5. Організація дієтичного харчування та “С”- вітамінізаціі  іжі в НВЗ.

  6. Забезпечення медпунктів повним набором медикаментів, медичних укладок, медичним  інвентарем та набору приміщень згідно типового переліку ДсанПіН 5.5.2.008-01.

  7. Забезпечення усіх групових приміщень ДНЗ  гарячою протічною водою.

  8. Забезпечення харчоблоків ДНЗ повним набором технологічного обладнання, згідно Інструкцій з організації харчування дошкільнят.

Протягом 2013року та І півріччя 2014року надано 49 пропозицій керівникам ДНЗ, щодо покращення матеріально-технічної бази навчальних закладів та 12 пропозицій, щодо усунення виявлених порушень санітарного-гігієнічних вимог. Притягнуто до адміністративної відповідальності: 12-ти працівників ДНЗ.

 

Ганна Ковач, головний спеціаліст Хустського міськрайонного управління Головного управління держсанепідслужби у Закарпатській області