Держанепідемслужба перевіряє якість їжі у дитсадках Хустщини

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Держанепідемслужба перевіряє якість їжі у дитсадках Хустщини

Хустським міськрайонним управлінням Головного управління держсанепідслужби у Закарпатській області з січня 2013 року здійснюється вибірковий контроль за санітарно-епідеміологічними станом дитячих дошкільних навчальних закладів міста Хуст та Хустського району.

У забезпеченні  санітарного та епідеміологічного благополуччя дошкільнят ЗНЗ залишається ряд проблемних питань, які потребують  достатнього фінансування та відповідної корекції  в роботі.

Залишається проблематичним забезпечення  ДНЗ меблями відповідно до росту дітей. З врахуванням вікових особливостей дітей не закуплено  жодного комплекту меблів для школярів в районі, у місті – придбано поодинокі комплекти меблів  у дошкільних установах  переважно за спонсорські кошти. Поповнення від потреби заміни шкільної меблі виконується тільки на 15 %.

З  наявних  22  ДНЗ  району  два – в селах Іза, Яблунівка не працюють, позаяк  закриті для проведення реконструкції, яка на даний час не проводиться.

Залишається проблемою перевантаженість майже всіх ДНЗ, що складає – 86%: з  30 працюючих ДНЗ міста та району перевантажені 26, кількісна перевантаженість в них складає в середньому  120-180%.  Найбільше  навантажені  ДНЗ  сіл Березово, Горінчево, Бороняво, Олександрівка, Н. Селище, Нанково, Липча, Кошелево, Монастирець, Вишково, Рокосово, Велятино, Золотарево, Драгово, Крайниково, та всі ДНЗ міста.

Цьогоріч передбачено помірне розвантаження ДНЗ № 3 міста Хуст, за рахунок реконструкції повернених після оренди приміщень ВНЗ.

Аналогічна ситуація склалася в  ДНЗ  №   4 м. Хуст, який навантажений практично на 200% (згідно списочного складу дітей).

Заклади освіти забезпечуються медикаментами лише для надання першої медичної допомоги, а деякі заклади навіть і цими наборами забезпечені недостатньо, наприклад: ДНЗ  №    2 «Сонечко» в м. Хуст.

Результати проведення державного санітарного нагляду за умовами навчання та виховання дітей свідчать про непоодинокі факти порушення гігієнічних вимог організації харчування в дитячих навчальних закладах: наприклад ДНЗ в смт. Вишково, с. Драгово, Н. Селище.

Технологічне обладнання  харчоблоків ДНЗ  застаріле, часто – не укомплектоване згідно санітарних вимог (найчастіше наявні в робочому стані тільки електроплити з секціями духовок, в деяких ще робочі електро сковороди) у 40% об,єктів механічні вентиляційні системи не функціонують.

Необхідно відмітити хронічне невиконання  в повному обсязі Постанови Кабінету міністрів України від 22.11.2004 р №    1591 «Про затвердження норм  харчування  у навчальних та оздоровчих закладах», щодо норм  харчування  школярів – через відсутність  достатнього фінансування; у співвідношенні білків, жирів, вуглеводів переважають продукти з більшим  вмістом вуглеводів (фактично співвідношення білків, жирів, вуглеводів складає 1:1:5 при нормі 1:1:4).

Вартість харчування  в ДНЗ по місту становить 8- 9грн. (при нормі 10грн), в районі 10-12грн.

«С» – вітамінізація  не проводиться в жодному дитячому закладі, за винятком  інтернатних.

Площі харчоблоків при ДНЗ дуже малі, з розрахунку кількості дітей в закладах, що практично унеможливлює різноманітність  асортименту виготовляємих страв для дошкільнят, набори технологічного обладнання скудні, складські приміщення дуже малі, набори холодильного обладнання недостатні, що призводить до необхідності практично – щоденного довозу окремих груп товарів. Недостатньо дошкільні заклади забезпечуються молочними продуктами, особливо кисло-молочними, які взагалі не завозяться (окрім Хустського районного реабілітаційного центру). М,ясо та м,ясні продукти  часто представлені курятиною та сардельками, житній хліб забули застосовувати в ДНЗ, фрукти в холодний період року переважно представлені бананами та апельсинами, бо вони найдешевші.

 У таких селах як Липовець, Л.Поляна, Н.Бистрий, Залом, Ракош, Яблунівка,  Данилово, Вільшани – відсутні ДНЗ.  На даний час не вирішується  питання розміщення запроектованого ДНЗ  в с. Данилово.

У пристосованих приміщеннях і надалі розміщені 6- ДНЗ району (сіл Горінчево, Монастирець, Золотарево, Березово, Копашнево, Крайниково), що становить – 27,2 %, приміщення яких (по набору та площах) не відповідають вимогам ДСанПіНу №    3231-85 від 20.03.1985 «Державних санітарних правил і норм по устаткуванню, утриманню дошкільних навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» – в даних закладах відсутні відокремлені медичні приміщення, музичні та гімнастичні зали, в деяких відсутні відокремлені від ігрових спальні, мийні кімнати;  харчоблоки не забезпечені набором приміщень, обладнання, тощо; площі земельних ділянок даних ДНЗ скудні, тіньові навіси для відокремлених групових осередків дітей та ігрові споруди часто відсутні,  що перешкоджає якісному та повноцінному відпочинку дітей на відкритому повітрі, фізичному розвитку.

Міські ДНЗ погано забезпечені тіньовими навісами відповідно кількості групових осередків дітей (багато з них не підлягають експлуатації), необхідним озелененням територій в т.ч.  розмежуванням ігрових майданчиків кущами, огородження територій            часто порушені, ремонти їх проводяться несвоєчасно із-за відсутності необхідного фінансування, фізкультурні майданчики в більшості відсутні, літні  басейни давно демонтовані і забуті.

За минулий рік  при сільських ЗОШ Н.Бистрий, Данилово, Іза, Яблунівка організовані короткотривалі дошкільні групи дітей (п’ятирічок), що мало міняє ситуацію з колективним вихованням та розвитком дошкільнят.

Одним з важливим напрямків роботи залишається забезпечення закладів освіти питною водою гарантованої якості.  За результатами проведених досліджень нестандартні взірці за мікробіологічними показниками виявлено в 2013р. з 59 відібраних проб в 5-ти ДНЗ (2- по місту), що склало – 8,4%.

За санітарно-хімічними показниками виявлено в 2013р. з 16  проб відібраних в  2-х  ДНЗ, що склало – 12,5%.

Протягом останніх років частіше за санітарно-хімічними показниками реєструються нестандартні проби питної води в районних ЗОШ за вмістом нітратів (що свідчить про забруднення води фекальними  та органічними добривами), залізом та марганцем в основному в смт. Вишково (останні свідчать про природні залежі даних металів в грунті),  з застосуванням бактерицидних ламп для знезараження води – кількість випадків бактеріального забруднення питної води в багато разів зменшилося.

Основними причинами невідповідності проб питної води вимогам ДСанПіну залишаються:

– несвоєчасні заміна бактерицидних ламп та перезарядка керампатронів,

– не облаштування джерел водопостачання згідно санітарних вимог;

– несвоєчасна очистка джерел  водопостачання та їх знезараження;

– забруднення грунтів навколо джерел водопостачання  фекальними  та органічними добривами;

– природні залежі заліза та марганцю у водоносному горизонті грунтів окремих територій.

На виконання  розпорядження голови Закарпатської ОДА від 16.09.2005р. №    570, Розпорядження Хустської РДА №    69 від 15.02.2007р. «Про забезпечення заходів  щодо боротьби з мишевидними гризунами в області»  силами   відділення  дезінфектології ДУ «ЗОЛЦ ДСЕСУ» проведено осінню суцільну дератизацію навчальних закладів м. Хуст та Хустському району.

У  забезпеченні  санітарного та епідеміологічного благополуччя дошкільнят ЗНЗ  залишається ряд проблемних питань, які потребують  вирішення: роками не вирішеними залишаються питання реконструкції та  часткових капітальних ремонтів приміщень ДНЗ міста та району із-за тривалого недостатнього фінансування.

Так практично в аварійному стані знаходяться усі літні плавальні басейни в ДНЗ; частина  харчоблоків  ДНЗ крайнє потребують проведення капремонтів.

Позитивну динаміку можна відмітити в забезпеченні ДНЗ ефективними системами опалення за рахунок реконструкції  автономних газових котелень,  але й надалі  залишаються не підключені  до централізованих  систем опалення  та котелень  4-х  ДНЗ  та 1 НВК району, що склало – 20%.

Із позитивних моментів можна також відмітити, про те що локальні каналізаційні очисні споруди глибоко біологічного очищення каналізаційних стічних вод типу «Біотал», які втановлені ДНЗ смт. Вишково та с. Крайниково протягом останніх 5 років, забезпечено сервісним обслуговуванням з проведенням  лабораторного контролю  ефективності їх роботи, відомчий лабораторний контроль за ефективністю очистки стічних вод на очисних спорудах типу «Біотал» забезпечує ПБО «Тиса».

       В  2013році за кошти  районного бюджету проведено  вакцинацію проти ВГА – 114 дітей  Хустського району та за кошти обласного бюджету щеплено  проти ВГА – 150 дітей.

Проблемними питаннями в закладах освіти залишаються:

  1. Дотримання  Постанови  кабінету міністрів України №   1591 від 22.11.04р. «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» в організації гарячого харчування для дітей.

  2. Забезпечення НВЗ меблями відповідно росту дошкільнят.

  3. Вирішення питання організаціі відкриття класів для дітей 6-ти річного віку на базах ДНЗ, ліквідації перевантажень ДНЗ.

  4. Забезпечення НВЗ доброякісною питною водою у відповідності до ДсанПіну 2.2.4-171-10 «Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості води централізованого господарсько-питного водопостачання» за санітарно-хімічними та бактеріологічними показниками.

  5. Організація дієтичного харчування та “С”- вітамінізаціі  іжі в НВЗ.

  6. Забезпечення медпунктів повним набором медикаментів, медичних укладок, медичним  інвентарем та набору приміщень згідно типового переліку ДсанПіН 5.5.2.008-01.

  7. Забезпечення усіх групових приміщень ДНЗ  гарячою протічною водою.

  8. Забезпечення харчоблоків ДНЗ повним набором технологічного обладнання, згідно Інструкцій з організації харчування дошкільнят.

Протягом 2013року та І півріччя 2014року надано 49 пропозицій керівникам ДНЗ, щодо покращення матеріально-технічної бази навчальних закладів та 12 пропозицій, щодо усунення виявлених порушень санітарного-гігієнічних вимог. Притягнуто до адміністративної відповідальності: 12-ти працівників ДНЗ.

 

Ганна Ковач, головний спеціаліст Хустського міськрайонного управління Головного управління держсанепідслужби у Закарпатській області

 

Залишити коментар