Як правильно поводитися під час спеки?

5543265_large

Як правильно поводитися під час спеки?

У зв’язку зі спекотними погодними умовами Державна санітарно-епідеміологічна служба області повідомляє про необхідність дотримання гігієнічних рекомендацій щодо послаблення несприятливої дії високої температури у  виробничих, житлових, громадських, офісних приміщеннях та на відкритому повітрі. Для працюючих на легкій роботі, що постійно перебувають на робочому місці, оптимальною вважається температура у приміщенні плюс 23-25°, максимально допустимий рівень для  цієї категорії становить плюс 28°, мінімальний — 22°. Для працюючих на  важкій фізичній праці оптимальною температурою є 18-20°, максимально допустимою 26°, мінімальною — 15°.

Вологість повітрядля усіх категорій праці при будь-якій температурі і у будь-яку пору року нормується на рівні 40-60%.

Граничні показники температури  повітря встановлюються лише у випадках, коли немає можливості забезпечити необхідну оптимальну темп. Робоче місце, незалежно від роду діяльності людини, повинно бути захищеним від прямого проміння сонця.

Керівникам підприємств,установ,організацій рекомендовано  проведення наступних заходів: застосування сонцезахисних пристроїв на вікнах (жалюзі, штори білих тонів); застосування вікон з тонованим сонцевідбиваючим (відзеркалюючим) склом; застосування мобільних та стаціонарних кондиціонерів; застосування звичайних електричних вентиляторів; кріплення сонцевідбиваючої плівки зовні вікон; адміністративне регулювання режиму праці (скорочення робочого дня, зміна початку та закінчення робочого дня, використання кімнат відпочинку з оптимальними параметрами мікроклімату та повітрообміну тощо); збільшення обідньої перерви працівників до 3-4 годин, виключивши роботу в найспекотніший період з 13 до 16 години; роботу, що потребує великих фізичних зусиль та відповідно супроводжується виділенням тепла організмом людини планувати на ранішні або вечірні години; працівникам з хронічною патологією, особливо серцево-судинної системи необхідно проконсультуватися з лікарем, та виконувати його рекомендації; проведення вологого прибирання з метою збільшення вологості повітря та зниження його температури; з метою профілактики порушень водно-сольового балансу вода повинна містити мінеральні солі та мікроелементи.

Власникам автомобілів, у яких не встановлені кондиціонери, необхідно максимально обмежити користування ними, особливо в період з 12 до 17 год.

В умовах підвищення температури повітря сонячні та теплові удари частіше виникають у дітей, що пов`язано із недосконалістю процесу терморегуляції їх організму,  а також наявністю у частини з них ожиріння, захворювань серцево-судинної та ендокринної систем. При неспроможності організму  швидко в необхідній кількості  витрачати тепло наступає перегрівання. Якщо це супроводжується дефіцитом в організмі води (зневоднення), швидкість зростання температури тіла підвищується, що призводить до сонячного або теплового удару.

За рекомендаціями Державної санітарно-епідеміологічної служби України та гігієністів-науковців з метою профілактики сонячних та теплових ударів у дітей керівникам дитячих оздоровчих закладів та закладів відпочинку для попередження сонячних і теплових ударів, особливо  у дітей,  необхідно: не організовувати у період з 10.00 до 16.00 тривалих екскурсій (автобусних, піших); проводити культурно-масові заходи після 18.00 на свіжому повітрі або залах з широким доступом свіжого повітря, виключаючи протяги; проводити рухові ігри, змагання у періоди до 10.00 і після 16.00; забезпечити дітей впродовж дня достатньою кількістю питної води (не менше 2 літрів на дитину), не дозволяти вживання холодної води;  проводити під час перебування у приміщеннях обливання обличчя, рук до ліктів, до плечей, ніг до колін прохолодною проточною водою (починати з +24º–26º С, кожні 2 дня знижати на 1º С і довести її до 16º С);організувати широкий доступ свіжого повітря до приміщень, де перебувають діти (широку аерацію), у тому числі під час денного та нічного сну, не допускаючи протягів. Сукупна тривалість денного та нічного сну не повинна бути менше 10.30-11.00 годин; за наявності у приміщеннях кондиціонеру, різниця між температурою цього приміщення та температурою на вулиці не повинна перевищувати +10º С, для запобігання теплового удару після виходу на вулицю після тривалого перебування поруч із кондиціонером;проводити щоденне вологе прибирання підлоги приміщень, де перебувають діти; уникати тривалого перебування під прямими сонячними променями (не більше 10-15 хвилин); носити вільний одяг світлих кольорів із натуральних матеріалів, на пляж одягати легке взуття;захищати голову від сонця панамами, хустками тощо (навіть у хмарну погоду), а також парасольками. Для захисту очей використовувати козирки та окуляри від сонця; при перебуванні на пляжі забезпечити чергування відпочинку на піску або каменях (впродовж 10-15 хвилин) з плесканням у воді і плаванням (10-15 хвилин – для дітей 8-12 років, 25-30 хвилин – для дітей з 13 років і старше).

У першій половині дня купання краще закінчувати не пізніше 10.00-10.30, повторне купання у другій половині дня проводити з 16.00 до 19.00. На пляжі широко використовувати тіньові навіси;поза межами пляжу необхідно чергувати перебування на сонці та у тіні дерев (“сонячне мереживо” дерев – сонячні проміні, які пропущені через листя дерев); для профілактики порушень імунної системи рекомендована вітамінопрофілактика та овочеві дієти.

Мар’яна Ількова, головний спеціаліст Хустського міськрайонного управління Головного управління Дерджсанепідслужби у Закарпатській області

Фото: Igorcentr «***»

 

 

 

 

Залишити коментар